Zadaj pytanie Odpowiedzialność społeczna

91-849 Łódź,
ul. Zagajnikowa 24

Tel. 42 678 77 74
Kom. 795 688 323

email:
ultimed@ultimed.pl

Pracujemy w godz.
9:00-18:00
od poniedziałku
do piątku

Pełne dane kontaktowe i wskazówki dojazdu Mapka

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jako dział stomatologii znane jest od końca XIX wieku. Szeroka wiedza na temat wybielania pochodzi głównie z badań i eksperymentów przeprowadzanych w USA, gdzie około 92% stomatologów stosuje je w swojej codziennej praktyce. Dzięki temu stwierdzono, że najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną metodą wybielania jest wybielanie nakładkowe.

wybielanie zębów

Większość przebarwień to tak zwane przebarwienia fizjologiczne. Tkanka zęba jest w pewnym stopniu przepuszczalna dla płynów, tym samym barwniki pochodzące z żywności łączą się z substancjami organicznymi zęba. Przykładem barwników jest beta-karoten, występujący w marchwi, lipoken w pomidorach, flawonol i kwercetyna w herbacie.

Metody wybielania

Wyróżniamy wybielanie wewnętrzne, gdzie materiał wybielający wkłada się do komory zęba (dotyczy to zębów uprzednio leczonych endodontycznie) na czas wizyty lub na kilka dni oraz wybielanie zewnętrzne, podczas którego wybielacz nakłada się na powierzchnię korony zęba.

Materiały stosowane do wybielania

Stosuje się nadtlenek wodoru w ramach wybielania w gabinecie, zewnętrznie lub wewnętrznie oraz niższe stężenia nadtlenku karbamidu w przypadku wybielania nakładkowego w domu lub wyższe stężenia w przypadku wybielania zewnętrznego w gabinecie stomatologicznym.

Pamiętajmy, że wybielające pasty do zębów nie są aktywnymi wybielaczami, pomagają jednak utrzymać efekt wybielania na dłużej.

Na czym polega proces wybielania zębów?

Substancje barwnikowe (chromofory), które powoduję nieodpowiedni kolor naszych zębów posiadają w swej budowie chemicznej nienasycone wiązania podwójne. W związku z ich utlenianiem dochodzi do zmian wiązań nienasyconych w nasycone. Dzięki temu stają się jaśniejsze lub bezbarwne, a nasze zęby odzyskują dawną biel.

Jaka jest różnica pomiędzy ogólnie dostępnymi w sprzedaży produktami do wybielania zębów, a tymi które oferują stomatolodzy?

Bardzo ważna w przypadku wybielania jest diagnoza wyjaśniająca przyczynę i stopień wybarwienia. Dlatego tylko lekarz stomatolog jest osobą kompetentną aby wybrać odpowiednią metodę wybielania bądź jej zaniechać z powodu przeciwwskazań. Dodatkowo nakładki oferowane przez firmy wysyłkowe nie są dostosowane do każdego rodzaju uzębienia, co może prowadzić do nierównomiernego wybielania, podrażnienia dziąseł bądź połknięcia dużych ilości żelu wybielającego. Niekontrolowane przez lekarza wybielanie może skończyć się uszkodzeniem tkanek zęba!

Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wybielanie zębów jest możliwe gdy mamy do czynienia ze zdrowym uzębieniem, niezależnie od liczby wypełnień. Jeśli wypełnienia są zbyt jasne lub zbyt ciemne można je wymienić po zakończeniu wybielania, gdyż same wybielaniu nie ulegają.
Wybielanie nie jest wskazane u kobiet w ciąży oraz karmiących, u pacjentów uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu wybielającego, w przypadku dużego uszkodzenia szkliwa oraz u osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Nałogowi palacze nie mogą palić papierosów w czasie wybielania zębów.

Jak trwały jest efekt wybielania?

W zależności od wyboru metody wybielania oczekiwany efekt widoczny jest po maksymalnie trzech tygodniach. Efektywność zależy przede wszystkim od rodzaju przebarwień oraz budowy tkanek zęba. Rezultat pozostaje widoczny od dwóch do kilku lat. Zależy to przede wszystkim od ilości i rodzaju stosowanych używek, napojów oraz pokarmów.

Dlaczego po wybielaniu pojawiają się często objawy nadwrażliwości?

Żele wybielające pochłaniają pewną ilość wody znajdującą się w tkankach, co powoduje dolegliwości bólowe. Zmniejszyć je mogą płukanki lub żele fluorkowe. Całkowite ponowne nawodnienie tkanki zęby osiągają po upływie dwóch tygodni od wybielania.

Czy wybielanie wpływa na stan szkliwa, dziąseł i przyzębia?

Nowoczesne metody wybielania nie powodują uszkodzenia tkanek zęba. Nie stają się one bardziej podatne na próchnicę czy kruche. Jeśli nakładka jest właściwie dopasowana nie wpłynie to również na stan dziąseł i przyzębia. Należy jednak pamiętać, by nie używać zbyt dużej ilości żelu, która może wypłynąć z nakładki powodując podrażnienie i odbarwienia. Wszelkie choroby dziąseł czy przyzębia są także przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania!

Czy zęby przebarwione po leczeniu endodontycznym można wybielić metoda nakładkową?

Można, jednak skuteczniejszym zabiegiem jest w tym przypadku wybielanie metodą wewnętrzną, przeprowadzone w gabinecie przez lekarza stomatologa.