Większość z nas rozpoczyna dzień od kawy. Jedni dodają do niej mleko, drudzy cukier czy inne słodkie dodatki, a niektórym najlepiej smakuje po prostu “mała czarna”. Tylko jak wtedy zadbać o to, aby nasze zęby pozostały białe? A może kawa wcale nie wywołuje przebarwień? I kiedy myć zęby: przed czy po wypiciu czarnego napoju?
Czy kawa wywołuje przebarwienia zębów?
Kawa zawdzięcza swoją ciemną barwę zawartym w niej polifenolom, zwanym taninami. Związki te występują także w herbacie, czerwonym winie czy ciemnych owocach i mogą zabarwiać szkliwo zębów na żółty lub brązowy kolor. Im bardziej osłabione i porowate szkliwo tym łatwiej taniny osadzają się na nim. Niedostateczna higiena zębów sprawia, że osady zaczynają się nawarstwiać i usunięcie ich domowymi sposobami jest coraz trudniejsze. Dodatkowo odkłada się kamień nazębny, który pod wpływem barwników zawartych w kawie lub innych spożywanych produktach może zmienić kolor z bladożółtego na ciemnobrązowy.
Kiedy myć zęby po kawie: przed czy po wypiciu?
Odpowiedz na tak postawione pytanie wcale nie jest prosta. Jeśli lubimy kawę bez żadnych dodatków to lepiej jest umyć zęby przed jej wypiciem, gdyż czyste zęby bez nalotu są mniej podatne na przebarwienia (barwiącym osadom trudniej jest się przyczepić do gładkich powierzchni). Ponadto kawa zawiera kwasy, więc mycie zębów od razu po jej wypiciu może niekorzystnie wpływać na szkliwo.
Jeśli natomiast lubimy dodawać do kawy różne dodatki, takie jak cukier, mleko, słodkie syropy smakowe czy posypki, to najlepiej jest po wypiciu przepłukać usta obficie woda i, jeśli to możliwe, użyć nici dentystycznej. Powinniśmy odczekać minimum 30 minut od wypicia kawy do umycia zębów, gdyż taki czas jest potrzebny, aby ślina zneutralizowała kwasy pozostałe w jamie ustnej po wypiciu kawy. Dopiero wówczas nie wpłyniemy niekorzystnie na stan naszego szkliwa.
W naszej klinice stomatologicznej Ultimed w Łodzi specjaliści z zakresu stomatologii pomogą dobrać najlepszą metodę wybielania zębów, aby pacjent w bezpieczny sposób odzyskał biały uśmiech.