Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży

W związku z tym, że Nasza Klinika stara się kompleksowo o Państwa zadbać, bardzo ważnym elementem jest dla nas opieka nad ciężarnymi pacjentkami.

 

Według badań, zmiany zapalne w jamie ustnej mogą skutkować ryzykiem przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka! Jeśli więc planujemy ciążę – udajmy się do stomatologa, który pomoże odpowiednio przygotować się do tego, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia. Jeśli pacjentka jest już w ciąży, to bardzo ważne jest, aby znaleźć lekarza, do którego mamy zaufanie i który się nami odpowiednio zaopiekuje.

 

Pamiętajmy, iż mitem jest to, że w ciąży zęby są słabsze i się same psują. Owszem, u kobiet w ciąży często zęby stają się bardziej podatne na zmiany próchnicowe, ale jest to przede wszystkim wina fatalnych zmian w diecie – spożywanie dużej ilości cukrów, nocne podjadanie, czy nieregularne posiłki. Takie zmiany dietetyczne są związane ze zmiennym samopoczuciem spowodowanym hormonami. W połączeniu z mniejszym wydzielaniem śliny, częstym w I i II trymestrze ciąży, nasze zęby stają się mocno zagrożone. W I trymestrze dodatkowo zdarzają się nieprawidłowości związane z układem pokarmowym – wymioty, które uszkadzają szkliwo i dodatkowo obniżają pH jamy ustnej.

 

PROFILAKTYKA: Dbajmy o prawidłową higienę – jeśli nie jesteśmy pewne w jaki sposób, nasz stomatolog lub doświadczona higienistka nam w tym pomogą. Na wizytach kontrolnych powinnyśmy być co najmniej raz na trymestr – aby sprawdzić czy nic złego się nie dzieje, a jeśli pojawia się jakiś problem – podjąć leczenie jeszcze w początkowym stadium.

 

Jako najlepszy okres do leczenia, uznaje się II trymestr ciąży, jednak w przypadku stanów nagłych, nie bójmy się leczyć w I i III trymestrze. Zbagatelizowanie stanów zapalnych może być bardzo groźne dla zdrowia przyszłej matki. W III trymestrze z kolei ważna jest również odpowiednia pozycja pacjentki na fotelu – półleżąca na lewym boku z uniesionym prawym pośladkiem – zapobiega to zespołowi żyły głównej dolnej.

 

ZNIECZULENIE: Wiele pacjentek obawia się podawania znieczulenia w czasie ciąży ze względu na zawartość adrenaliny. Jednak stres spowodowany wizytą, czasem także- niestety bólem, dostarcza ciężarnej wielokrotnie więcej adrenaliny niż prawidłowo podane znieczulenie.
Obecnie stosuje się znieczulenia z najmniejszą możliwą zawartością adrenaliny (1:200 000). Warto jednak tutaj podkreślić, że charakteryzują się one bardzo krótkim okresem półtrwania (bardzo szybko się rozkładają) – około 20 minut. Do tego mają bardzo wysoki procent wiązania z białkami osocza (94%) oraz ograniczone przechodzenie przez łożysko (co jest bardzo istotne w tym kontekście).
Dzięki sile działania, wystarczy go podać bardzo niewiele, by leczenie dla ciężarnej było całkowicie bezbolesne.

 

RTG: coraz więcej badań i uznanych autorów sugeruje, że zdjęcia rentgenowskie nie są zabronione u kobiet w ciąży. Jednak – tak jak u każdego – należy je ograniczać do niezbędnego minimum i stosować odpowiednią odzież ochronną, na co zwracamy zawsze szczególną uwagę.
Dzięki cyfrowości zdjęć RTG, wielokrotnie zmniejszyła się dawka promieniowania, a brak kierowania wiązki aparatu na okolice jamy brzusznej, zapewnia naszym ciężarnym pacjentkom pełne bezpieczeństwo.
Podkreślamy jednak, że pomimo tak bezpiecznych wartości, nadal należy wykonywać zdjęcia RTG wyłącznie w sytuacji ściśle określonych wskazań.

 

Podsumowując – pamiętajmy, że leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży może być bezbolesne i jest w pełni bezpieczne. Przede wszystkim – pamiętajmy o profilaktyce, a o całą resztę zadba nasz wykwalifikowany personel 🙂

Wszystkie zabiegi wykonywane są w pozycji leżącej, zapewniającej pacjentowi komfort oraz ergonomiczną pozycję pracy lekarza, co pozwala skupić mu się na pracy.
Ścisła współpraca z lekarzami specjalistami daje nam możliwość bezpiecznego leczenia pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz kobiet w ciąży
Nasze gabinety dysponują specjalistycznymi aparatami rentgenowskimi, co umożliwia natychmiastowe otrzymanie zdjęcia RTG bezpośrednio na monitorze, jeśli jest ono niezbędne do diagnostyki i dalszego leczenia, a także wykonania zdjęć panoramicznych i tomografii komputerowej.
Dzięki wyświetlaniu procesu leczenia na monitorze osoby asystujące mają możliwość czynnego uczestnictwa w zabiegach, a lekarzom, którzy chcą się dokształcać daje możliwość obserwacji, dzięki czemu szczegółowo mogą zapoznać się z naszymi metodami leczenia.
Posiadamy również nowoczesny sprzęt do wykonywania leczenia endodontycznego (kanałowego) - co znacznie skraca czas i może być zrealizowane podczas jednej wizyty.
Do Państwa dyspozycji pozostaje również pracownia protetyczna, w której zajmujemy się wykonaniem nowoczesnych i zaawansowanych uzupełnień protetycznych.
Większość zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, leczenia kanałowego i protetyki wykonywanych jest z użyciem mikroskopu zabiegowego, co zapewnia dużą dokładność i precyzję, a przez co trwałość.
Nasza klinika posiada duży parking tylko dla naszych pacjentów.

Zespół Kliniki stomatologicznej Ultimed

Lek. stom. Rafał Łaszkiewicz

Stomatolog

Absolwent Wydziału Lekarskiego (1992) oraz Wydziału Stomatologii (1994) Akademii Medycznej w Łodzi.

dr n. med. Michał Jegier

Stomatolog

Absolwent Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Lek. dent. Natalia Liśniewska

Stomatolog

Główny zakres zainteresowań stomatologia zachowawcza wraz z endodoncją ,stomatologia estetyczna i protetyka.

Joanna Woźniak

higienistka stomatologiczna

Anna Dawid

asystentka stomatologiczna

Aneta Kik

asystentka stomatologiczna

Emilia Kowalska

asystentka stomatologiczna