Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży

W związku z tym, że Nasza Klinika stara się kompleksowo o Państwa zadbać, bardzo ważnym elementem jest dla nas opieka nad ciężarnymi pacjentkami.
Według badań, zmiany zapalne w jamie ustnej mogą skutkować ryzykiem przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka! Jeśli więc planujemy ciążę – udajmy się do stomatologa, który pomoże odpowiednio przygotować się do tego, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia. Jeśli pacjentka jest już w ciąży, to bardzo ważne jest, aby znaleźć lekarza, do którego mamy zaufanie i który się nami odpowiednio zaopiekuje.
Pamiętajmy, iż mitem jest to, że w ciąży zęby są słabsze i się same psują. Owszem, u kobiet w ciąży często zęby stają się bardziej podatne na zmiany próchnicowe, ale jest to przede wszystkim wina fatalnych zmian w diecie – spożywanie dużej ilości cukrów, nocne podjadanie, czy nieregularne posiłki. Takie zmiany dietetyczne są związane ze zmiennym samopoczuciem spowodowanym hormonami. W połączeniu z mniejszym wydzielaniem śliny, częstym w I i II trymestrze ciąży, nasze zęby stają się mocno zagrożone. W I trymestrze dodatkowo zdarzają się nieprawidłowości związane z układem pokarmowym – wymioty, które uszkadzają szkliwo i dodatkowo obniżają pH jamy ustnej.
Profilaktyka
Dbajmy o prawidłową higienę – jeśli nie jesteśmy pewne w jaki sposób, nasz stomatolog lub doświadczona higienistka nam w tym pomogą. Na wizytach kontrolnych powinnyśmy być co najmniej raz na trymestr – aby sprawdzić czy nic złego się nie dzieje, a jeśli pojawia się jakiś problem – podjąć leczenie jeszcze w początkowym stadium.

Jako najlepszy okres do leczenia, uznaje się II trymestr ciąży, jednak w przypadku stanów nagłych, nie bójmy się leczyć w I i III trymestrze. Zbagatelizowanie stanów zapalnych może być bardzo groźne dla zdrowia przyszłej matki. W III trymestrze z kolei ważna jest również odpowiednia pozycja pacjentki na fotelu – półleżąca na lewym boku z uniesionym prawym pośladkiem – zapobiega to zespołowi żyły głównej dolnej.
ZNIECZULENIE
Wiele pacjentek obawia się podawania znieczulenia w czasie ciąży ze względu na zawartość adrenaliny. Jednak stres spowodowany wizytą, czasem także- niestety bólem, dostarcza ciężarnej wielokrotnie więcej adrenaliny niż prawidłowo podane znieczulenie.
Obecnie stosuje się znieczulenia z najmniejszą możliwą zawartością adrenaliny (1:200 000). Warto jednak tutaj podkreślić, że charakteryzują się one bardzo krótkim okresem półtrwania (bardzo szybko się rozkładają) – około 20 minut. Do tego mają bardzo wysoki procent wiązania z białkami osocza (94%) oraz ograniczone przechodzenie przez łożysko (co jest bardzo istotne w tym kontekście).
Dzięki sile działania, wystarczy go podać bardzo niewiele, by leczenie dla ciężarnej było całkowicie bezbolesne.
RTG
Coraz więcej badań i uznanych autorów sugeruje, że zdjęcia rentgenowskie nie są zabronione u kobiet w ciąży. Jednak – tak jak u każdego – należy je ograniczać do niezbędnego minimum i stosować odpowiednią odzież ochronną, na co zwracamy zawsze szczególną uwagę.
Dzięki cyfrowości zdjęć RTG, wielokrotnie zmniejszyła się dawka promieniowania, a brak kierowania wiązki aparatu na okolice jamy brzusznej, zapewnia naszym ciężarnym pacjentkom pełne bezpieczeństwo.
Podkreślamy jednak, że pomimo tak bezpiecznych wartości, nadal należy wykonywać zdjęcia RTG wyłącznie w sytuacji ściśle określonych wskazań.
Podsumowując – pamiętajmy, że leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży może być bezbolesne i jest w pełni bezpieczne. Przede wszystkim – pamiętajmy o profilaktyce, a o całą resztę zadba nasz wykwalifikowany personel ?

Wygoda i komfort
Wszystkie zabiegi wykonywane są w pozycji leżącej, zapewniającej pacjentowi komfort oraz ergonomiczną pozycję pracy lekarza, co pozwala skupić mu się na pracy.

Nowoczesne zaplecze
Posiadamy również nowoczesny sprzęt do wykonywania leczenia endodontycznego (kanałowego) – co znacznie skraca czas i może być zrealizowane podczas jednej wizyty.

Dodatkowa opieka
Ścisła współpraca z lekarzami specjalistami daje nam możliwość bezpiecznego leczenia pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz kobiet w ciąży

Pracownia protetyczna
Do Państwa dyspozycji pozostaje również pracownia protetyczna, w której zajmujemy się wykonaniem nowoczesnych i zaawansowanych uzupełnień protetycznych.

Aparaty rentgenowskie
Nasze gabinety dysponują specjalistycznymi aparatami rentgenowskimi, co umożliwia natychmiastowe otrzymanie zdjęcia RTG bezpośrednio na monitorze, jeśli jest ono niezbędne do diagnostyki i dalszego leczenia, a także wykonania zdjęć panoramicznych i tomografii komputerowej.

Mikroskop zabiegowy
Większość zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, leczenia kanałowego i protetyki wykonywanych jest z użyciem mikroskopu zabiegowego, co zapewnia dużą dokładność i precyzję, a przez co trwałość.

Prywatny parking
Nasza klinika posiada duży, prywatny parking tylko dla naszych pacjentów.

Kształcenie
Dzięki wyświetlaniu procesu leczenia na monitorze osoby asystujące i lekarze mają możliwość czynnego uczestnictwa w zabiegach i doskonalenia swoich umiejętności.