Leczenie otyłości w Łodzi

Otyłość

Otyłość należy obecnie do grona najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób przewlekłych. Często trudno jest nam uchwycić moment, w którym zaczynamy chorować, a samo leczenie jest trudne, długie i wymaga zastosowania różnych metod dopasowanych indywidualnie do każdego chorego.

Kiedy możemy mówić o otyłości?

Otyłość została zdefiniowana jako stan zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej- u mężczyzn jest to powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała. U dorosłych wskaźnikiem do oceny masy ciała jest BMI (Body Mass Index). Wyliczamy go dzieląc wagę (wyrażoną w kilogramach) przez wzrost (wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu. Jego prawidłowa wartość wynosi od 18,5 do 24,9 kg/m2 . Wyniki pomiędzy 24,9 kg/m2 a 29,9 kg/m2 interpretujemy jako nadwagę, a powyżej 29,9 kg/m2 jako otyłość.

Dlaczego jestem otyła/otyły?

Zdiagnozowanie czynnika, który doprowadził do osiągnięcia nieprawidłowej masy ciała to podstawa skutecznego leczenia otyłości. Do głównych przyczyn otyłości należą zwykle te, które wynikają z niezdrowej diety i stylu życia, w którym ograniczona jest aktywność fizyczna, ale nie zawsze tak jest. Przyczyny te można zaklasyfikować do poniższych grup:

  • nieprawidłowe odżywianie (np. spożywanie posiłków zbyt obfitych i zbyt często, picie napojów słodzonych, jedzenie fast foodów, zakłócenia w porach spożywania posiłków itd.)
  • styl życia (brak lub niewielka aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, stres)
  • choroby sprzyjające tyciu (np. niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga)
  • predyspozycje genetyczne

Jak walczyć z otyłością?

Osoba chorująca na otyłość powinna leczyć się pod okiem lekarza dietetyka, gdyż takie leczenie musi obejmować różne aspekty: wdrożenia prawidłowej diety, dopasowaną aktywność fizyczną, zmianę stylu życia i wsparcie psychodietetyczne. W naszym gabinecie dietetycznym Ultimed w Łodzi dostosowujemy leczenie pod każdego pacjenta indywidualnie.