Kiedy mówimy o nadczynności tarczycy?
Nadczynność tarczycy (hipertyreoza) to choroba charakteryzująca się nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. Substancje te są ściśle związane ze sposobem, w jaki organizm wykorzystuje energię, więc mają wpływ na prawie każdy organ w organizmie. Nadmiar energii i niewyjaśnione chudnięcie to początkowe objawy, które zwykle przyjmowane są przez nas pozytywnie i nie spodziewamy się, że w naszym ciele rozwija się choroba. Jednak pozostawienie jej bez kontroli może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych.
Jakie są objawy nadczynności tarczycy?
Do najczęstszych objawów nadczynnej tarczycy zaliczamy nerwowość, niewyjaśnioną utratę masy ciała, drżenie rąk, trudności w skupieniu uwagi, bezsenność, duszności, zwiększoną potliwość, skłonność do biegunek, zaburzenia miesiączkowania u kobiet, osłabienie libido i niekiedy problemy ze wzwodem u mężczyzn. Chora tarczyca może się również objawiać w wyglądzie, u chorego zauważamy wtedy powiększenie tarczycy (wole) oraz charakterystyczny wytrzeszcz oczu. Nadczynność tarczycy u dzieci powoduje także nagłe przyspieszenie wzrostu.
Jak można leczyć nadczynność tarczycy?
Rozpoznania nadczynności tarczycy dokonuje się biorąc pod uwagę obraz kliniczny oraz wyniki badań laboratoryjnych określających stężenie we krwi wydzielanych przez tarczycę trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) oraz hormonu tyreotropowego wydzielanego przez przysadkę mózgową (TSH). Gdy wyniki badań potwierdzą nadczynną tarczycę, lekarz ustala odpowiednie leczenie. Podstawowym warunkiem uzyskania efektów leczenia jest jego systematyczność, więc ścisła współpraca pacjenta z lekarzem to klucz do ustabilizowania pracy tarczycy. Specjaliści z naszej kliniki endogrynologicznej Ultimed w Łodzi posiadają niezbędna wiedzę i doświadczenie pomagające pacjentom wrócić do pełni zdrowia.