Tarczyca odgrywa w naszym organizmie bardzo dużą rolę. Odpowiada za gospodarkę hormonalną i w związku z tym jest istotna w funkcjonowaniu układu nerwowego, pokarmowego, rozrodczego oraz przemianie materii. Gdy występuje niedobór produkowanych przez nią hormonów mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, która jest jednym z najczęstszych schorzeń tego narządu.
Typowymi objawami niedoczynności tarczycy są zmęczenie, senność, uczucie zimna, wypadanie włosów, suchość skóry, przyrost masy ciała, zaparcia. Takie dolegliwości mogą towarzyszyć licznym chorobom, ale nie powinniśmy ich ignorować. Aby potwierdzić dysfunkcję tarczycy niezbędne jest wykonanie badania krwi, które sprawdzi stężenia hormonów TSH oraz FT3 i FT4. Z wynikami należy zgłosić do się do lekarza zajmującego się chorobami tarczycy- endokrynologa, który oceni ewentualną konieczność przyjmowania odpowiednich leków w określonej dawce. Niezbędne może się też okazać wykonanie USG tarczycy czy też rozszerzenie badań diagnostycznych o stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych. Bardzo duża grupa osób chorująca na niedoczynność tarczycy już do końca życia zmuszona jest przyjmować lewotyroksynę (np. Letrox, Euthyrox) i okresowo kontrolować stężenia hormonów.
Niedoczynność tarczycy 5 razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn; u mężczyzn powodować może obniżone libido czy wręcz prowadzić do impotencji. Nieleczona może powodować problemy z regularnością cykli miesiączkowych, zajściem w ciążę oraz z samym utrzymaniem ciąży. Dlatego też tak ważne jest, aby osoby w wieku rozrodczym sprawdzały stęzenia hormonów tarczycowych w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.
Masz gorsze samopoczucie? Tyjesz pomimo braku zmian w diecie? Zapraszamy do zapisania się na wizytę do endokrynologa w naszej Klinice . Na pewno ustalimy szybki termin wizyty i już niedługo zaczniesz znowu cieszyć się życiem bez problemów zdrowotnych 🙂
Więcej w tym temacie

Insulinooporność i jak sobie z nią radzić.

Składniki odżywcze wspomagające tarczycę

Jakie są przyczyny choroby Hashimoto?

Czy tarczyca lubi jod?

Po czym poznać że ma się problemy z tarczycą?
