Resekcja i hemisekcja

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?

Resekcja wierzchołka korzenia zębowego jest jednym z zabiegów chirurgii stomatologicznej, który pozwala uratować ząb przed usunięciem. Wykonuje się ją zazwyczaj w przypadku, kiedy niemożliwe jest wykonanie leczenia kanałowego lub gdy nie przynosi ono pożądanych rezultatów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu śluzówki w pobliżu wierzchołka korzenia, następnie wycięciu niewielkiego okienka kostnego oraz usunięciu uszkodzonego wierzchołka korzenia. Bardzo często w miejsce okienka kostnego umieszcza się preparaty kościozastępcze, co przyśpiesza proces leczenia. Następnie na ranę zakładane są szwy.

Hemisekcja jest drugim z zabiegów, który umożliwia uniknięcie ekstrakcji. Polega na usunięciu częściowym zęba (części korzeni wraz z odpowiadającymi im częściami korony). Na pozostałej zdrowej części zęba dokonuje się odbudowy protetycznej. Hemisekcja przeprowadzana jest na zębach wielokorzeniowych w przypadkach, kiedy leczenie endodontyczne okazuje się niemożliwe, przy dużych zmianach próchnicowych lub w przypadkach pionowych złamań zęba. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a ewentualne dolegliwości bólowe łagodzi się środkami przeciwbólowymi i zimnymi okładami.

Przed zabiegiem resekcji

Każdy zabieg chirurgii stomatologicznej poprzedzony jest oczywiście dokładną diagnostyką (w tym wykonaniem zdjęcia RTG lub tomografii komputerowej) oraz wywiadem lekarskim przeprowadzonym z pacjentem. Należy pamiętać o poinformowaniu stomatologa o wszystkich dolegliwościach, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Umów wizytę Umów wizytę

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.