Lakowanie zębów
Co daje lakowanie zębów?
Lakowanie zębów to zabieg, który uszczelnia bruzdy anatomiczne oraz szczeliny, które występują w zębach trzonowych i przedtrzonowych (czyli od czwórek do ósemek). Dzięki temu bakterie nie są w stanie w nie wniknąć, co w znaczący sposób minimalizuje ryzyko powstawania próchnicy, a także demineralizacji szkliwa. Lakowanie skutecznie zabezpiecza zęby, a także pozwala pacjentowi dłużej cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami. Warto również dodać, że często w preparatach do lakowania zębów znajduje się również fluor, który w skuteczny sposób odnawia tkanki zniszczone przez bakterie. Dzięki temu lakowanie zapewnia dodatkowe działanie lecznicze.
Jak przebiega lakowanie zębów?
Lakowanie zębów wykonywane jest zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. To zabieg całkowicie bezbolesny, który nie wymaga znieczulenia. Na samym początku stomatolog dokładnie oczyszcza powierzchnie lakowanych zębów, a następnie aplikuje na nie preparat wytrawiający. Dzięki niemu lak może precyzyjnie wypełnić oraz uszczelnić bruzdy oraz dobrze przylepić się do zębów. Kolejny krok to usunięcie wytrawiacza, osuszenie zębów i naniesienie warstwy laku. Na zakończenie stomatolog naświetla zęby specjalną lampą, której światło utwardza lak i sprawia, że zyskuje on swoje docelowe właściwości.
Lakowanie zębów – czy jest skuteczne?
Lakowanie zębów jest zabiegiem bardzo skutecznym, który znakomicie chroni zęby przed rozwojem próchnicy. Warto jednak pamiętać, że w parze z wykonanym lakowaniem zębów powinna iść odpowiednia higiena jamy ustnej. Bez tego nawet najlepiej wykonany zabieg nie zapewni stuprocentowej ochrony przed rozwojem próchnicy. Stąd też tak ważne jest, by rodzice dbali o codzienne mycie zębów swoich dzieci i wspomagali je w tym zadaniu, ponieważ maluchy nie są w stanie samodzielnie skutecznie wyszczotkować swoich zębów.
Kiedy należy wykonać lakowanie zębów?
Lakowanie zębów wykonuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zabiegowi warto poddać się jak najszybciej. Najczęściej wykonuje się go u dzieci w wieku sześciu lat. Co więcej, warto pamiętać, że lakowanie zębów powinno być przeprowadzane etapami, a więc najlepiej, by rodzic udał się z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego tuż po wyrżnięciu się pierwszych trzonowców. Zębami pojawiającymi się w późniejszych etapach stomatolog zajmie się zaś przy następnych wizytach.
Jeśli pacjent nie miał wykonywanego zabiegu lakowania zębów w dzieciństwie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać go w wieku dorosłym. Co więcej, jest to bardzo pożądane, ponieważ – jak wspominaliśmy – zabieg ten skutecznie chroni przed chorobami zębów. W przypadku dorosłych warto pamiętać także o lakowaniu zębów mądrości, które są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy. Należy mieć jednak świadomość, że lakowaniu mogą być poddane jedynie zęby zdrowe, które nie posiadają ognisk próchnicy. Do czasu ich wyleczenia przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe.
Cennik stomatologiczny