Regeneracja kości szczęki
Usunięcie zęba, przez co kość ulega przebudowie i zanikowi, trudne ekstrakcje, podczas których dochodzi do utraty części kości oraz wypadki z wybiciem zębów są najczęstszymi powodami, przez które pacjent nie posiada wystarczającej ilości tkanki kostnej, by bezpiecznie wprowadzić implant.
Implant musi być w całości otoczony tkanką kostną, aby uzupełnienie brakujących zębów zakończyło się sukcesem. W przypadku niedostatecznej ich ilości potrzebna jest jej odbudowa za pomocą biomateriałów lub kości własnej pacjenta. Biomateriały stanowią szkielet, do którego wnikają naczynia krwionośne wytwarzając w ten sposób nową kość. Po kilku latach często nie pozostaje po nich nawet ślad. W najtrudniejszych sytuacjach kość pobierana jest od samego pacjenta, najczęściej z okolicy sąsiadującej z miejscem założenia implantu, bardzo rzadko z innych części ciała.
W przypadku braku zębów górnych w odcinku bocznym konieczne jest również wykonanie podniesienia dna zatoki. Ponieważ usunięcie zęba znajdującego się pod zatoką prowadzi do zanikania kości sama zatoka z czasem zwiększy swoją objętość rozprzestrzeni się na obszarze wcześniej zajmowanym przez korzenie i kość wyrostka zębodołowego. Implant umieszczony zbyt płytko nie będzie wystarczająco stabilny by przejmować siły żucia. Podniesienie dna zatoki polega więc na modelowaniu kości zatoki do jej poprzedniego położenia, zyskując tym samym miejsce do umieszczenia implantu.