Antykoncepcja hormonalna – Łódź

Na czym polega antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu sztucznych hormonów, które chronią przed nieplanowaną ciążą. Zaliczają się do niej m.in. pigułki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne. Metody antykoncepcji hormonalnej należą do najskuteczniejszych dostępnych na rynku. W gabinecie ginekologicznym w klinice Ultimed w Łodzi nasi specjaliści są w stanie dobrać najlepszą antykoncepcję dla każdego pacjenta.

Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji?

Aby określić najlepszą metodę antykoncepcji należy zapoznać się z parametrem znanym jako wskaźnik Pearla. Wskaźnik ten określa liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Im niższy wskaźnik Pearla tym skuteczniejsza metoda antykoncepcji. W przypadku antykoncepcji hormonalnej wskaźnik Pearla plasuje się między 0,2 do 1, co wskazuje, że hormonalne metody zapobiegania nieplanowanej ciąży są bardzo skuteczne.

Jak długo można stosować antykoncepcję hormonalną?

Antykoncepcję hormonalną można z powodzeniem stosować przez wiele lat i nie ma potrzeby wykonywania przerw w jej przyjmowaniu. Mitem jest przekonanie, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych w negatywny sposób wpływa na płodność kobiety. Udowodniono także naukowo, że długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko rozwoju raka macicy, jajnika czy jelita grubego.

Jakie są skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Przyjmowanie sztucznych hormonów nie jest dla organizmu zupełnie obojętne i, szczególnie na początkowym etapie kuracji hormonalnej, możemy odczuwać skutki uboczne m.in zaburzenia samopoczucia (niskie libido, płaczliwość), występowanie trądziku, przybieranie na wadze, plamienia. Jeśli objawy nie miną po kilku miesiącach lekarz może zlecić zmianę preparatu. Musimy pamiętać, że warto poświęcić trochę czasu na dobranie odpowiedniej metody antykoncepcji hormonalnej, aby móc cieszyć się odpowiednim działaniem bez skutków ubocznych.

Umów wizytę Umów wizytę

W ramach witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Dowiedz się więcej.