Biopsja szyjki macicy to nieinwazyjne badanie polegające na pobraniu wycinka lub wycinków z tarczy pochwowej części szyjki macicy. Zabieg wykonywany jest zwykle w ramach chirurgii jednego dnia, bez stosowania znieczulenia, w znieczuleniu miejscowym lub też ogólnym. Całe badanie trwa zaledwie kilkanaście minut, a już po kilku godzinach obserwacji pacjentka może wrócić do domu.
Po co robi się biopsję macicy?
Biopsja szyjki macicy wykonywana jest zwykle podczas usuwania polipa z szyjki macicy lub przy pobieraniu wycinków z tarczy pochwowej części szyjki macicy.
Wskazaniem do zabiegu jest zwykle nieprawidłowy wynik badania cytologicznego lub kolposkopowego, podejrzenie polipa w kanale szyjki macicy oraz rozroście nabłonka gruczołowego w kanale szyjki. Badanie wykonuje się również u kobiet. które leczyły się z powodu wczesnej postaci raka lub też zmian przedrakowych w komórkach szyjki macicy.
Jak przygotować się do biopsji szyjki macicy?
Przed zabiegiem należy wyleczyć stan zapalny pochwy, jeżeli podczas wcześniejszego badania stwierdzono jego występowanie. Badanie powinno być przeprowadzone w pierwszej fazie cyklu i zaraz po ustaniu krwawienia. Konieczne jest także wcześniejsze wykonanie cytologii i kolposkopii lub badania USG. Lekarz może zlecić też wykonanie badań, takich jak: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, oznaczenie antygenu Hbs i przeciwciał ANTY-HCV. Jeśli zabieg ma być przeprowadzony w znieczuleniu to pacjentka powinna być na czczo, a bezpośrednio przed biopsją powinna opróżnić pęcherz.
Czy biopsja szyjki macicy jest bolesna?
Biopsja kanału szyjki macicy mogą być dla pacjentki bolesne dlatego zabieg ten często wykonywany jest w znieczuleniu okołoszyjkowym. Możliwym powikłaniem może być krwawienie z miejsca po pobranym wycinku, dlatego czasem niezbędne jest założenie na szyjce szwu, który tamuje krwawienie. Zwykle jednak występuje nieznaczne plamienie z dróg rodnych, które może utrzymywać się do maksymalnie kilku dni. W naszym gabinecie ginekologicznym w klinice Ultimed w Łodzi staramy się wykonać to badanie bezboleśnie i, jeśli nie ma takiej potrzeby, bez użycia znieczulenia.