Kolposkopia Łódź

Na czym polega kolposkopia?

Kolposkopia to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, które jest wykorzystywane w ocenie dolnego odcinka dróg rodnych kobiety. Zabieg wykonuje się w celu monitorowania nieprawidłowych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy lub nieprawidłowych obszarów widocznych na szyjce macicy, pochwie lub sromie. Do jego wykonania wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczony przyrząd optyczny zwany kolposkopem (rodzaj szkła powiększającego). Badanie kolposkopem pozwala nawet w ciągu kilku minut rozpoznać groźne stany chorobowe.

Jak dokładnie wygląda badanie kolposkopowe?

Całe badanie polega na wykonaniu trzech obserwacji szyjki macicy. Ginekolog wprowadza do pochwy wziernik, dzięki któremu uzyskuje trójwymiarowy i powiększony obraz pochwy. Kolposkop przystawia się w odległości ok. 20 cm od przedsionka pochwy, nie dotykając ciała kobiety. Lekarz ogląda w oświetleniu przez urządzenie pochwę, srom, a następnie tarczę szyjki macicy i ujście kanału szyjki macicy. Następnie ginekolog usuwa wydzielinę pochwową przemywając pochwę płynem fizjologicznym i wykonuje drugą obserwację. Trzecia obserwacja wykonywana jest po przemyciu szyjki macicy 3 proc. roztworem kwasu octowego lub 5 proc. roztworem kwasu mlekowego. W razie podejrzenia poważnych zmian chorobowych, lekarz pobiera wycinek tanek w znieczuleniu miejscowym. Badanie często kończy się barwieniem szyjki jodyną.

Czy kolposkopia jest bolesna?

Samo badanie nie jest bolesne, natomiast podczas umieszczania wziernika w pochwie pacjentki mogą odczuwać lekki dyskomfort.

Jakie choroby wykrywa kolposkopia?

Kolposkopia jest zwykle zalecana przez lekarzy po uzyskaniu nieprawidłowych wyników badania cytologicznego, ale także w przypadku nawracających infekcji pochwy, podejrzenia obecności wirusa HPV czy nadżerki. Badanie diagnozuje przede wszystkim raka szyjki macicy, ale także polipy macicy, brodawczaki czy zmiany doczesnowe w ciąży. Dlatego kolposkopię można wykonywać bezpiecznie także w czasie ciąży. Badanie nie wpływa w żaden sposób na dziecko ani możliwość zajścia w kolejną ciążę.