Menopauza – specjalista w Łodzi

Czym jest menopauza?

Menopauza (klimakterium) to czas, w którym organizm dojrzałej kobiety przechodzi szereg zmian, w wyniku których przechodzi ona ze stanu płodnego w bezpłodny. Towarzyszą mu liczne dolegliwości, w tym charakterystyczne uderzenia gorąca. Klimakterium związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ale to naturalny proces. W tym czasie owulacja już nie występuje, a produkcja estrogenu i progesteronu ustaje. Większość kobiet przechodzi menopauzę w wieku 45- 55 lat, przy czym średni wiek wystąpienia objawów to około 50 lat.

Jakie są objawy menopauzy?

Okres premenopauzalny to czas, kiedy kobieta zauważa pierwsze zaburzenia miesiączkowania związane z wchodzeniem w okres klimakterium. Kobietom mogą towarzyszyć nieregularne miesiączki, mogą one trwać dłużej lub krócej, być lżejsze lub cięższe. Częstym objawem menopauzy jest pojawienie się uderzeń gorąca, które występują z powodu zmieniającego się poziomu estrogenu w ciele kobiety. W tym czasie wiele kobiet odczuwa też suchość pochwy, która może powodować dyskomfort podczas stosunku płciowego i prowadzić do infekcji pochwy lub dróg moczowych. Ponadto mięśnie pęcherza mogą słabnąć, co z kolei może prowadzić do nietrzymania moczu. Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów menopauzy są zmiany nastroju, takie jak drażliwość lub niepokój oraz problemy ze snem.

Jak można złagodzić dolegliwości podczas menopauzy?

Jeśli pacjentce bardzo dokuczają objawy menopauzy to lekarz może zasugerować zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która zwiększy poziom hormonów. Jednak, podobnie jak w przypadku większości przepisywanych leków, należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia zagrożeń dla zdrowia, takich jak rak endometrium, kamienie żółciowe, zakrzepy krwi czy zatorowość płucna. Dlatego w pierwszej kolejności pacjentka powinna spróbować walczyć z objawami klimakterium wprowadzając zmiany w diecie i stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna, ograniczenie ilości spożywanej kofeiny i pikantnych potraw może sprawić, że uderzenia gorąca będą mniej nasilone. Doświadczeni specjaliści z naszej kliniki ginekologicznej Ultimed w Łodzi pomagają przejść pacjentkom przez ten trudny czas klimakterium w dobrym zdrowiu, aby mogły cieszyć się pełnią życia i nie musiały rezygnować z ulubionych aktywności.