Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia, postępuje stopniowo i często bezboleśnie, co sprawia, że może być trudna do wykrycia we wczesnych stadiach. Najczęstsze objawy tej choroby to:
Krwawienie z dziąseł
Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów paradontozy. Dziąsła mogą krwawić podczas szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej lub nawet spontanicznie. Krwawienie jest wynikiem stanu zapalnego spowodowanego infekcją bakteryjną.
Zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
Dziąsła stają się czerwone, opuchnięte i bolesne na skutek infekcji i stanu zapalnego. Zdrowe dziąsła są zwykle jasnoróżowe i przylegają ściśle do zębów.
Nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach
Chroniczny, nieświeży oddech (halitoza) lub nieprzyjemny smak, który nie znika nawet po szczotkowaniu zębów, może wskazywać na obecność paradontozy. Jest to spowodowane gromadzeniem się bakterii pod liniami dziąseł.
Cofanie się (recesja) dziąseł
W wyniku infekcji i stanu zapalnego dziąsła mogą zacząć się cofać, odsłaniając korzenie zębów, co sprawia, że zęby wyglądają na dłuższe. Cofanie się dziąseł może również prowadzić do tworzenia się „kieszonek”, które są miejscem gromadzenia się bakterii.
Wrażliwość zębów
Odsłonięte korzenie zębów mogą być bardziej wrażliwe na zimno, ciepło, słodkości lub nawet dotyk, co jest wynikiem utraty ochrony przez dziąsła.
Rozchwianie zębów
W zaawansowanych stadiach paradontozy, utrata wsparcia strukturalnego (kości i więzadeł przyzębnych) może prowadzić do rozchwiania się zębów. W niektórych przypadkach zęby mogą nawet zacząć przemieszczać się lub wypadać.
Zmiany w zgryzie
Jeśli choroba postępuje, może dochodzić do zmian w sposobie, w jaki zęby się ze sobą stykają, co może wpływać na sposób jedzenia i mówienia.
Ból podczas żucia
Zapalenie i utrata struktur podporowych mogą prowadzić do bólu i dyskomfortu podczas żucia.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Wczesne wykrycie i leczenie paradontozy mogą zapobiec dalszemu uszkodzeniu i są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej w Łodzi.
Dowiedz się także jakie są przyczyny parodontozy, oraz przeczytaj o leczeniu parodontozy.