Ekstrakcja – usuwanie zębów Łódź

Ekstrakcja, czyli po prostu usunięcie zęba z zębodołu to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, którego najczęstszą przyczyną jest zaawansowana próchnica, której nie da się wyleczyć, a która mogłaby doprowadzić do groźnych powikłań. Lista wskazań jak i przeciwwskazań jest jednak o wiele dłuższa.

Wskazaniami do usunięcia zęba są:

 • zapalenie miazgi,
 • zgorzel i martwica miazgi w przypadku zębów wielokorzeniowych przy braku możliwości przeprowadzenia
 • leczenia kanałowego (np. niedrożność kanałów),
 • zęby zniszczone próchnicą w stadium uniemożliwiającym leczenie i odbudowę,
 • zęby położone poza łukiem (jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia ortodontycznego),
 • usunięcie zawiązków zębów mądrości w przypadku stłoczenia zębów,
 • nawracające ropnie przyzębne, które nie poddają się leczeniu,
 • zęby zatrzymane,
 • podłużne lub skośne złamanie korzenia zęba,
 • złamanie korony uniemożliwiające odbudowę protetyczną,
 • złamanie zęba wielokorzeniowego,
 • zęby zdrowe, które uniemożliwiają ustawienie odłamanych kości np. w przypadku złamania szczęki.

Przed zabiegiem usunięcia zęba

Ekstrakcja zawsze poprzedzona jest dokładnym wywiadem lekarskim, podczas którego stomatolog zbiera dokładne dane dotyczące ewentualnych chorób u pacjenta lub alergiach na środki znieczulające, a decyzja o jej podjęciu wydawana jest w ostateczności, gdy żadne inne metody leczenia nie zadziałają w tym konkretnym przypadku. Ekstrakcję poprzedza też wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, co umożliwia lekarzowi ocenienie stanu uzębienia pacjenta. Sama ekstrakcja przebiega szybko i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą specjalnych narzędzi ząb zostaje najpierw poluzowany, a następnie usunięty z zębodołu. Powstały otwór zabezpiecza się szwem.

Niektóre choroby, takie jak na przykład opryszczka, nieuregulowane ciśnienie czy poważniejsze jak choroby serca, nerek czy wątroby mogą być przeciwwskazaniem do wykonania ekstrakcji, warto więc wcześniej poinformować lekarza o wszystkich problemach zdrowotnych. Rekonwalescencja po ekstrakcji trwa zazwyczaj kilka dni – pacjent w przypadku silnego bólu może sięgnąć po środki przeciwbólowe lub zimne okłady, konieczna jest również właściwa pielęgnacja jamy ustnej oraz dieta papkowo-płynna. W przypadku krwawienia czy gorączki konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Wygoda i komfort
Wygoda i komfort

Wszystkie zabiegi wykonywane są w pozycji leżącej, zapewniającej pacjentowi komfort oraz ergonomiczną pozycję pracy lekarza, co pozwala skupić mu się na pracy.

Nowoczesne zaplecze
Nowoczesne zaplecze

Posiadamy również nowoczesny sprzęt do wykonywania leczenia endodontycznego (kanałowego) – co znacznie skraca czas i może być zrealizowane podczas jednej wizyty.

Dodatkowa opieka
Dodatkowa opieka

Ścisła współpraca z lekarzami specjalistami daje nam możliwość bezpiecznego leczenia pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz kobiet w ciąży

Pracownia protetyczna
Pracownia protetyczna

Do Państwa dyspozycji pozostaje również pracownia protetyczna, w której zajmujemy się wykonaniem nowoczesnych i zaawansowanych uzupełnień protetycznych.

Aparaty rentgenowskie
Aparaty rentgenowskie

Nasze gabinety dysponują specjalistycznymi aparatami rentgenowskimi, co umożliwia natychmiastowe otrzymanie zdjęcia RTG bezpośrednio na monitorze, jeśli jest ono niezbędne do diagnostyki i dalszego leczenia, a także wykonania zdjęć panoramicznych i tomografii komputerowej.

Mikroskop zabiegowy
Mikroskop zabiegowy

Większość zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, leczenia kanałowego i protetyki wykonywanych jest z użyciem mikroskopu zabiegowego, co zapewnia dużą dokładność i precyzję, a przez co trwałość.

Prywatny parking
Prywatny parking

Nasza klinika posiada duży, prywatny parking tylko dla naszych pacjentów.

Kształcenie
Kształcenie

Dzięki wyświetlaniu procesu leczenia na monitorze osoby asystujące i lekarze mają możliwość czynnego uczestnictwa w zabiegach i doskonalenia swoich umiejętności.