Ekstrakcja – usuwanie zębów

Ekstrakcja, czyli po prostu usunięcie zęba z zębodołu to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, którego najczęstszą przyczyną jest zaawansowana próchnica, której nie da się wyleczyć, a która mogłaby doprowadzić do groźnych powikłań. Lista wskazań jak i przeciwwskazań jest jednak o wiele dłuższa.

Wskazaniami do usunięcia zęba są:

 • zapalenie miazgi,
 • zgorzel i martwica miazgi w przypadku zębów wielokorzeniowych przy braku możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego (np. niedrożność kanałów),
 • zęby zniszczone próchnicą w stadium uniemożliwiającym leczenie i odbudowę,
 • zęby położone poza łukiem (jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia ortodontycznego),
 • usunięcie zawiązków zębów mądrości w przypadku stłoczenia zębów,
 • nawracające ropnie przyzębne, które nie poddają się leczeniu,
 • zęby zatrzymane,
 • podłużne lub skośne złamanie korzenia zęba,
 • złamanie korony uniemożliwiające odbudowę protetyczną,
 • złamanie zęba wielokorzeniowego,
 • zęby zdrowe, które uniemożliwiają ustawienie odłamanych kości np. w przypadku złamania szczęki.

 

Ekstrakcja zawsze poprzedzona jest dokładnym wywiadem lekarskim, podczas którego stomatolog zbiera dokładne dane dotyczące ewentualnych chorób u pacjenta lub alergiach na środki znieczulające, a decyzja o jej podjęciu wydawana jest w ostateczności, gdy żadne inne metody leczenia nie zadziałają w tym konkretnym przypadku. Ekstrakcję poprzedza też wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, co umożliwia lekarzowi ocenienie stanu uzębienia pacjenta. Sama ekstrakcja przebiega szybko i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą specjalnych narzędzi ząb zostaje najpierw poluzowany, a następnie usunięty z zębodołu. Powstały otwór zabezpiecza się szwem.

Niektóre choroby, takie jak na przykład opryszczka, nieuregulowane ciśnienie czy poważniejsze jak choroby serca, nerek czy wątroby mogą być przeciwwskazaniem do wykonania ekstrakcji, warto więc wcześniej poinformować lekarza o wszystkich problemach zdrowotnych. Rekonwalescencja po ekstrakcji trwa zazwyczaj kilka dni – pacjent w przypadku silnego bólu może sięgnąć po środki przeciwbólowe lub zimne okłady, konieczna jest również właściwa pielęgnacja jamy ustnej oraz dieta papkowo-płynna. W przypadku krwawienia czy gorączki konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Wszystkie zabiegi wykonywane są w pozycji leżącej, zapewniającej pacjentowi komfort oraz ergonomiczną pozycję pracy lekarza, co pozwala skupić mu się na pracy.
Ścisła współpraca z lekarzami specjalistami daje nam możliwość bezpiecznego leczenia pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz kobiet w ciąży
Nasze gabinety dysponują specjalistycznymi aparatami rentgenowskimi, co umożliwia natychmiastowe otrzymanie zdjęcia RTG bezpośrednio na monitorze, jeśli jest ono niezbędne do diagnostyki i dalszego leczenia, a także wykonania zdjęć panoramicznych i tomografii komputerowej.
Dzięki wyświetlaniu procesu leczenia na monitorze osoby asystujące mają możliwość czynnego uczestnictwa w zabiegach, a lekarzom, którzy chcą się dokształcać daje możliwość obserwacji, dzięki czemu szczegółowo mogą zapoznać się z naszymi metodami leczenia.
Posiadamy również nowoczesny sprzęt do wykonywania leczenia endodontycznego (kanałowego) - co znacznie skraca czas i może być zrealizowane podczas jednej wizyty.
Do Państwa dyspozycji pozostaje również pracownia protetyczna, w której zajmujemy się wykonaniem nowoczesnych i zaawansowanych uzupełnień protetycznych.
Większość zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, leczenia kanałowego i protetyki wykonywanych jest z użyciem mikroskopu zabiegowego, co zapewnia dużą dokładność i precyzję, a przez co trwałość.
Nasza klinika posiada duży parking tylko dla naszych pacjentów.

Zespół Kliniki stomatologicznej Ultimed

Lek. stom. Rafał Łaszkiewicz

Stomatolog

Absolwent Wydziału Lekarskiego (1992) oraz Wydziału Stomatologii (1994) Akademii Medycznej w Łodzi.

dr n. med. Michał Jegier

Stomatolog

Absolwent Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Lek. dent. Natalia Liśniewska

Stomatolog

Główny zakres zainteresowań stomatologia zachowawcza wraz z endodoncją ,stomatologia estetyczna i protetyka.

Joanna Woźniak

higienistka stomatologiczna

Anna Dawid

asystentka stomatologiczna

Aneta Kik

asystentka stomatologiczna

Emilia Kowalska

asystentka stomatologiczna