W życiu prawie każdej kobiety przychodzi chwila, kiedy postanawia zostać mamą. Zanim zajdzie w ciążę powinna zadbać o swoje zdrowie, aby stworzyć dziecku najlepsze warunki do życia i rozwoju. Wśród wszystkich badań, na które skieruje ją lekarz, w czołówce najważniejszych są badania endokrynologiczne określające poziom hormonów tarczycowych oraz stan samej tarczycy.
Problemy z zajściem w ciążę często są związane z nieprawidłowym (za niskim lub za wysokim) poziomem TSH lub obecnością przeciwciał tarczycowych ATPO czy ATG. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i skieruje pacjentkę na odpowiednie badania endokrynologiczne. Jeśli poziom TSH będzie powyżej 2,5 można podejrzewać niedoczynność tarczycy, natomiast w przypadku niskiego poziomu TSH- nadczynność. Zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy wiąże się z przyjmowaniem leków stabilizujących poziom TSH w organizmie. Obecność przeciwciał tarczycowych oznacza chorobę Hashimoto i, szczególnie przy planowaniu ciąży, wymaga suplementacji hormonów tarczycowych. Analizując wyniki badań endokrynolog ustali plan leczenia zakładający przyjmowanie zarówno leków jak i odpowiednich suplementów, który dość szybko powinien przynieść spodziewane efekty.
Jeśli nawet pacjentka nie będzie miała problemów z zajściem w ciążę to zaburzenia pracy tarczycy znacznie zwiększają ryzyko poronienia, a także mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej, wad wrodzonych, zaburzeń oddechowych, a nawet zwiększać ryzyko śmierci dziecka.
Jest wiele czynników, które mogą przeszkadzać w zajściu w ciążę, a niewyrównana praca tarczycy jest jednym z najczęstszych. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca pacjentki w ciąży z endokrynologiem oraz sumienne przestrzeganie planu leczenia.