Biopsja tarczycy w Łodzi

Na czym polega biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy to specjalistyczne badanie inwazyjne zmian guzkowych obecnych w tym organie. Badanie polega na pobraniu z guzka tarczycy wycinka, który następnie trafia do badań laboratoryjnych. Podstawową metodą badania jest biopsja cienkoigłowa (BAAC), a w razie potrzeby wykonuje się również biopsję gruboigłową. Obie metody polegają na pobraniu wycinka zmienionej tkanki za pomocą igły. W ten sposób wykrywa się zmiany nowotworowe lub zapalne o różnym charakterze. Wykonanie biopsji zawsze poprzedzone jest badaniem palpacyjnym oraz USG tarczycy. Czasem niepokojącą zmianę wykrywa się również podczas tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Jakie są wskazania do biopsji tarczycy?

Biopsja cienkoigłowa tarczycy wykonywana jest najczęściej, gdy zostanie wykryty co najmniej jeden guzek w tarczycy. Wskazaniami do jej wykonania może być wyczucie guzka w tarczycy palcami, powiekszenie tarczycy powiązane z bólem w trakcie jej dotykania czy wole wieloguzkowe. Zalecenia do wykonania biopsji cienkoigłowej są również wtedy, gdy ryzyko raka tarczycy jest podwyższone, np. chory należy do grupy ryzyka (przypadki raka tarczycy w rodzinie lub wynik badań genetycznych), guzek jest większy niż 4 mm, powiększone są węzły chłonne. Jeśli biopsja cienkoigłowa nie da jednoznacznych wyników, a zachodzi podejrzenie zmian w tarczycy, lekarz może zlecić biopsję gruboigłową.

Czy biopsja tarczycy jest bolesna?

Nasi specjaliści w gabinecie endokrynologicznym w klinice Ultimed wykonują biopsję tarczycy niemal bezboleśnie. Samo badanie trwa kilkanaście minut i od razu po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Wyniki na ogół są dostępne po około dwóch tygodniach.