Jakie są objawy bulimii?
Bulimia jest zaburzeniem odżywiania polegającym na kompulsywnym spożywaniu ogromnych ilości jedzenia w krótkim czasie, po którym następuje zachowanie kompensacyjne polegające na zwracaniu przyjętego pokarmu czy narzucenie sobie surowej diety, często graniczącej z głodówką. Chorzy bardzo często zdają sobie sprawę ze swojego problemu i są przestraszeni oraz zawstydzeni tym, że nie potrafią samodzielnie przerwać nawracającego cyklu. Ludzie dotknięci bulimią zwykle zachowują normalną wagę w stosunku do ich wieku, ale nieustannie obawiają się, że przytyją. Zaburzenia często są powiązane z problemami psychicznymi takimi jak depresja czy nieustanne poczucie niepokoju. Bulimikowi brakuje poczucia własnej wartości, jest niezadowolony ze swojego wyglądu, nie panuje nad emocjami.
Jakie są przyczyny bulimii?
Przyczyny większości zaburzeń odżywiania, w tym także bulimii, nie są do końca znane, natomiast wiadomo, że ryzyko jej występowania zwiększają czynniki takie jak: kultura, w której wychowuje się chory, atmosfera w rodzinie, drastyczne zmiany w życiu i stres, niska samoocena, problemy z samoakceptacją oraz uwarunkowania genetyczne.
Jak można rozpoznać bulimię?
Chory na bulimię koncentruje się wyłącznie na jedzeniu i silnym pragnieniu zjedzenia czegoś. Epizody obżarstwa występują co najmniej dwa razy w tygodniu w ciągu trzech miesięcy i w tym okresie chory spożywa bardzo dużą ilość jedzenia. Pacjent uważa siebie za osobę otyłą i przez cały czas występuje u niego obawa przed przytyciem, którego próbuje uniknąć za pomocą prowokowania wymiotów, głodówek, biegunek, stosuje także preparaty moczopędne i zmniejszające apetyt. Charakterystycznym objawem bulimii jest także obrzęk ślinianek przyusznych oraz zniszczenie szkliwa nazębnego wywołane częstymi wymiotami.
Jak leczy się bulimię?
Leczenie bulimii wymaga połączenia wielu różnych metod i opiera się na indywidualnych uwarunkowaniach psychicznych pacjenta. Aby przerwać cykl kompulsywnego jedzenia i przeczyszczania konieczna jest wizyta u dietetyka i psychologa. Dużą skutecznością cieszy się kognitywna terapia behawioralna, która bazuje na założeniu, że wymyślony przez chorego błędny wzorzec idealnego ciała może być w każdej chwili zmieniony. Terapię dobrze jest łączyć z terapią farmakologiczną. Połączenie obu metod pozwala na stopniowe eliminowanie szkodliwych nawyków nadmiernego objadania się, a także poprawę ogólnego stanu psychicznego chorego. W naszym gabinecie dietetycznym Ultimed w Łodzi skutecznie leczymy pacjentów chorych na bulimię i pomagamy im szybko wrócić do zdrowia.