Dla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie jego dziecka. Od momentu narodzin stara się zapewnić mu wszystko co niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Niestety nawet najbardziej kochająca mama nie jest w stanie zapobiec niektórym chorobom, które mogą przydarzyć się jej dziecku. Dlatego tak ważne jest obserwowanie i szybka reakcja, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy.
W Polsce każde dziecko po narodzinach (między 3 a 5 dniem życia) ma pobieraną krew do oznaczenia TSH. Badanie wykonane wcześniej byłoby niewiarygodne z powodu hormonów matki krążących jeszcze we krwi dziecka. Wynik poniżej 12mj/l to norma, kontroli wymagają noworodki pomiędzy 12-28mj/l, powyżej 28mj/l oznacza wrodzoną niedoczynność tarczycy. Wówczas należy odbyć kolejną kontrolę lekarską u endokrynologa dziecięcego, podczas której ponownie zostanie pobrana krew na FT4 lub T4 oraz TSH. Zwykle od razu rozpoczyna się leczenie, gdyż każdy dzień ma znaczenie dla rozwoju dziecka.
Problemy z wydzielaniem hormonów mogą pojawić się też u dzieci w dalszym okresie rozwoju. Przyczyną zaburzeń wzrostu związanych zarówno z nadmiernym wzrastaniem jak i niskorosłością może być niedobór hormonu wzrostu, niedoczynność tarczycy oraz nadmierne wydzielanie glikokortykosteroidów przez korę nadnerczy. Innymi objawami zaburzeń wydzielania hormonów jest przedwczesne dojrzewanie płciowe, niewielki przyrost masy ciała, słabe łaknienie, senność, zaparcia, pojawiające się wole. Niezbędna jest wizyta u endokrynologa dziecięcego, który ustali przyczynę zaburzeń oraz wykluczy ewentualne predyspozycje genetyczne.
Choroby endokrynologiczne mogą ujawnić się na różnym etapie rozwoju dziecka. Dlatego tak ważne jest obserwowanie i reagowanie na wszelkie niepokojące objawy. Im szybciej nastąpi diagnoza i rozpoczęcie leczenia tym większe prawdopodobieństwo, że choroba nie wpłynie na rozwój dziecka.
Potrzebujesz porady endokrynologicznej dla Twojego dziecka? Podejrzewasz zaburzenia hormonalne, które mogą wpłynąć na jego rozwój? Zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych UM w Łodzi zajmującymi się również problemami z zakresu endokrynologii dziecięcej.
Więcej w tym temacie

Insulinooporność i jak sobie z nią radzić.

Składniki odżywcze wspomagające tarczycę

Jakie są przyczyny choroby Hashimoto?

Czy tarczyca lubi jod?

Po czym poznać że ma się problemy z tarczycą?
