Cukrzyca – Leczenie w Łodzi

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest wynikiem zaburzenia wydzielania i/lub działania insuliny w organizmie. Zbyt mała ilość insuliny lub zmniejszona odpowiedź tkanek na ten hormon powoduje zaburzenia wykorzystania glukozy przez komórki, co z kolei prowadzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Choroba ta jest niezwykle groźna i nieleczona może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, w konsekwencji do kalectwa a nawet śmierci.

Jakie są objawy cukrzycy?

Praktycznie nie istnieją wczesne oznaki cukrzycy, złe samopoczucie pojawia się gdy choroba jest już w bardziej zaawansowanym stadium. Powinno nas zaniepokoić wzmożone pragnienie, zwiększenie ilości oddawanego moczu (tzw. wielomocz), nieuzasadniona utrata masy ciała i to pomimo wzmożonego apetytu. Dalszymi objawami sugerującymi cukrzycę jest postępujące osłabienie, obniżona odporność organizmu (nawracające infekcje i zmiany ropne skóry), postępujące upośledzenie wzroku czy dokuczliwy świąd w ujściu cewki moczowej. Nie można ignorować tych symptomów i należy jak najszybciej udać się do lekarza diabetologa.

Jak leczy się cukrzycę?

Leczenie cukrzycy wymaga czasu i systematyczności. Niezbędna jest ścisła współpraca z lekarzem, gdyż do tej pory nie odkryto skutecznego leku na tę chorobę i leczenie jest wciąż jeszcze leczeniem objawowym. Obecnie w terapii stosuje się zastrzyki insulinowe oraz leki doustne, które pobudzają komórki trzustki do wytwarzania własnej endogennej insuliny. Nie bez znaczenia jest stosowanie przez pacjenta odpowiedniej diety, podejmowanie aktywności fizycznej czy uczęszczanie na psychoterapię, aby zaakceptować chorobę i wynikające z niej ograniczenia. W naszym gabinecie diabetologii Ultimed w Łodzi zajmujemy się leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań, a także innych schorzeń związanych z zaburzeniami homeostazy glikemii.