Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciążowa to jedno z częstszych powikłań pojawiających się podczas ciąży, natomiast absolutnie nie może być bagatelizowane, gdyż stanowi duże zagrożenie dla matki i dziecka. Jakie są objawy cukrzycy ciążowej? Jak wygląda leczenie? Na co powinny zwracać uwagę kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano cukrzycę?

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa jest stanem, w którym utrzymuje się podwyższone stężenie glukozy we krwi. Pojawia się ona wyłącznie u kobiet, które przed ciążą nie miały rozpoznanej cukrzycy i zwykle ustępuje po porodzie. Przyczyną zaburzenia jest wzrost stężenia niektórych hormonów: estrogenów, progesteronu, laktogenu łożyskowego i prolaktyny. Są to antagoniści insuliny, czyli blokują jej działanie na tkanki. Stąd właśnie wzrost stężenia glukozy we krwi.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca ciążowa zwykle nie wiąże się z charakterystycznymi objawami. Częste oddawanie moczu, wzrost apetytu lub zmęczenie to typowe dolegliwości, których doświadcza większość kobiet oczekujących potomstwa. Zaburzenie rozpoznaje się przy pomocy testu doustnego obciążenia glukozą. Jest on wpisany w standardowe badanie laboratoryjne związane z opieką nad ciężarną i zostaje przeprowadzony u wszystkich kobiet między 24 a 28 tygodniem ciąży. Lekarz może zdecydować o jego wcześniejszym wykonaniu, jeżeli pacjentka znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia hiperglikemii.

Jak wygląda leczenie cukrzycy ciążowej?

Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest dieta, która powinna zapewnić unormowany poziom glukozy we krwi. U wielu przyszłych mam takie postępowanie połączone z umiarkowaną aktywnością fizyczną (spacery, pływanie) jest wystarczające i nie ma potrzeby włączania leczenia farmakologicznego. Ważne jest jednak regularne, samodzielne oznaczanie stężenia cukru. Jeśli ciężarna nie uzyska oczekiwanego spadku poziomu glukozy, konieczne może okazać się podawanie insuliny.

Nasi specjaliści z zakresu ginekologii i diabetologii w klinice Ultimed w Łodzi kompleksowo zajmują się opieką nad kobietami w ciąży. Zapraszamy do konsultacji.