Dlaczego zęby są nadwrażliwe?

Dlaczego zęby są nadwrażliwe?

Zęby mogą być nadwrażliwe z powodu występowania odsłoniętego korzenia zębowego lub zniszczonego szkliwa. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do nadwrażliwości zębów:

Odsłonięcie korzenia zębowego- korzenie zębów są pokryte tkanką zwaną cementem, która jest mniej twarda niż szkliwo. Jeśli dziąsła cofają się z powodu chorób przyzębia lub nadmiernego szczotkowania, korzenie zębów mogą zostać odsłonięte, co może spowodować nadwrażliwość na bodźce termiczne (gorące i zimne), słodkie lub kwaśne.

Niszczenie szkliwa- szkliwo jest najtwardszą substancją w ciele człowieka, ale może ulec erozji lub uszkodzeniu przez działanie kwasów, które występują w niektórych produktach żywnościowych lub napojach. Niszczenie szkliwa może prowadzić do nadwrażliwości.

Nadmierne szczotkowanie zębów- agresywne szczotkowanie zębów lub używanie zbyt twardej szczoteczki może powodować erozję szkliwa i odsłonięcie korzeni.

Bruksizm (zgrzytanie zębami)- osoby, które zgrzytają zębami podczas snu lub w wyniku napięcia emocjonalnego, mogą uszkodzić szkliwo, co przyczynia się do nadwrażliwości.

Ubytki w zębach- kiedy na zębach występują ubytki, czyli dziury, mogą w nich gromadzić się resztki jedzenia, które mogą wpływać na nadwrażliwość.

Retencja wody- spożywanie zimnych napojów może powodować skurcze naczyń krwionośnych w zębach, co może powodować nadwrażliwość.

Wybielanie zębów- niektóre produkty do wybielania zębów mogą powodować nadwrażliwość, zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwymi zębami.

Stan zapalny wokół zęba- zapalenie dziąseł lub przyzębia może wpływać na nadwrażliwość zębów.

Jak uniknąć nadwrażliwości zębów?

Aby zredukować nadwrażliwość zębów, można podjąć następujące kroki:

  • unikaj agresywnego szczotkowania zębów, używaj miękkiej szczoteczki i delikatnych ruchów.
  • wybierz pastę do zębów stworzoną specjalnie dla zębów wrażliwych.
  • unikaj żywności i napojów kwasowych.
  • unikaj zbyt gorących lub zimnych potraw i napojów.
  • konsultuj się z dentystą w celu oceny przyczyny nadwrażliwości i ewentualnego leczenia, takiego jak nakładanie lakieru fluorkowego lub wypełnienia odbudowującego szkliwo.

Specjaliści z gabinetu stomatologicznego Ultimed w Łodzi dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu ocenią stan zębów, ustalą przyczynę nadwrażliwości i doradzą odpowiednie leczenie.