Jak osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała?

Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała wymaga podejścia wieloaspektowego, które obejmuje zarówno odpowiednią dietę, jak i aktywność fizyczną. Oto kilka najważniejszych zasad, które pomogą w dotarciu do tego celu.

Zrównoważona dieta

Stosuj zdrową, zrównoważoną dietę, która zawiera różnorodne grupy żywności, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko (np. z kurczaka, ryb, orzechów, tofu), zdrowe tłuszcze (np. awokado, orzechy, oliwa z oliwek) oraz ogranicz ilość spożywanych tłuszczów nasyconych, cukrów i soli. Unikaj napojów słodzonych, słodyczy, przekąsek o dużej zawartości soli i żywności przetworzonej. Te produkty często dostarczają dużo kalorii, ale mało wartości odżywczych.

Regularne posiłki

Jedz regularne, zrównoważone posiłki, aby utrzymać stały poziom energii i unikać napadów głodu, które mogą prowadzić do objadania się niezdrowymi przekąskami.

Kontroluj porcje

Bądź świadomy rozmiaru porcji i staraj się spożywać odpowiednią ilość jedzenia. Zwracaj uwagę na sygnały sytości wysyłane przez organizm i przestań jeść, gdy jesteś najedzony.

Pij dużo wody

Pij odpowiednią ilość wody każdego dnia, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Czasami uczucie głodu może być mylone z pragnieniem, więc pij wodę przed sięgnięciem po jedzenie.

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Wybierz aktywności, które lubisz (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, fitness czy taniec). Staraj się być aktywnym przez co najmniej 150 minut w tygodniu.

Nasi specjaliści z zakresu dietetyki przyjmujący w klinice Ultimed w Łodzi chętnie pomagają pacjentom wdrażać właściwe zasady dotyczące zdrowego stylu życia. Zapraszamy do zapisania się na wizytę 🙂