Które zęby najczęściej się psują i dlaczego?

Człowiek posiada różne typy zębów, każdy pełniący określoną rolę w procesie rozdrabniania pokarmu. Najczęściej psują się zęby trzonowe (tylne zęby) z uwagi na kilka czynników:

Położenie trzonowców

Zęby trzonowe znajdują się w głębi jamy ustnej, co sprawia, że są trudniej dostępne podczas szczotkowania i czyszczenia, zwłaszcza jeśli są skomplikowane strukturalnie, czyli mają dużo zagłębień i bruzd

Zęby trzonowe jako miejsce odkładania się pokarmu

Ze względu na swoją budowę, trzonowce mogą łatwiej zatrzymywać resztki pokarmowe, co stwarza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii i może prowadzić do powstawania płytki nazębnej, a w dalszym etapie do rozwoju próchnicy.

Trudności w utrzymaniu higieny

Czyszczenie trzonowców może być trudniejsze niż zębów przednich, co sprawia, że są bardziej podatne na rozwijanie się próchnicy. Z tego powodu szczególnie ważne jest dokładne i staranne mycie zębów, używanie nici dentystycznej i płukanie ust.

Długotrwałe narażenie na działanie kwasów

Zęby trzonowe mogą być bardziej narażone na działanie kwasów, które powstają w wyniku spożywania różnych napojów i pokarmów. Długotrwałe narażenie na kwas może prowadzić do demineralizacji szkliwa i powstawania próchnicy.

Mniej śluzówki ochronnej

W porównaniu do zębów przednich, trzonowce mają mniej śluzówki ochronnej, co sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia i działanie substancji drażniących.

Oczywiście, skłonność do próchnicy zależy także od indywidualnych czynników, takich jak genetyka, dieta czy skrupulatność w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że wszystkie zęby wymagają równie starannej opieki, a profilaktyka próchnicy i utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej są kluczowe dla zachowania zdrowych zębów.

W gabinecie Ultimed w Łodzi pacjenci mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy w leczeniu próchnicy. Lekarze stomatolodzy zastosują odpowiednie metody i materiały, aby zatrzymać proces demineralizacji zęba i odbudować jego strukturę oraz udzielą porad jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.