Anoreksja – Leczenie w Łodzi

Co to jest anoreksja?

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, to złożony zespół chorobowy charakteryzujący się ekstremalnie niską masą ciała i lękiem przed przybraniem na wadze oraz zaburzonym postrzeganiem swojego wyglądu. Chory świadomie ogranicza ilość przyjmowanych pokarmów i ekstremalnie zmniejsza kaloryczność posiłków, nierzadko dodatkowo stara się spalić spożyte kalorie wykonując wycieńczające ćwiczenia fizyczne. Definiując anoreksję nie możemy zapomnieć o emocjach towarzyszących chorym. Odczuwają oni głód, ale nie sięgają po jedzenie ze względu na lęk przed nawet niewielkim przytyciem.

Jakie są objawy anoreksji?

Choroba zwykle zaczyna się niewinnie od chęci zrzucenia kilku kilogramów. Jednymi z pierwszych objawów jest przesadna troska o wagę i wymiary ciała czy nadmierne skupianie się na swoim wyglądzie. Chory chce szybko zobaczyć efekty swoich starań, więc ogranicza jedzenie do minimum. Niedożywienie powoduje zmiany w funkcjonowaniu mózgu, które wpływają negatywnie na myśli, uczucia i zachowania. Typowymi objawami są rozdrażnienie czy apatia. Gdy chory zauważa utratę masy ciała następuje euforia, zadowolenie i coraz większa koncentracja na tym, aby zrzucić kolejne kilogramy. Dodatkowo pojawia się coraz większy lęk przed niekontrolowanym przybraniem na wadze, więc anorektyk wpada w błędne koło i sukcesywnie doprowadza do wyniszczenia swojego organizmu.

Jak wyleczyć się z anoreksji?

Leczenie anoreksji musi przebiegać równolegle na wielu płaszczyznach. Chory stopniowo przybiera na wadze w wyniku zastosowania odpowiedniej wysokoodżywczej diety, ale przede wszystkim bierze udział w psychoterapii, która prowadzi do korekty złych nawyków i rozpoznania przyczyn zaburzenia. Należy pamiętać, że osoby zmagające się z anoreksją nie czują potrzeby podejmowania leczenia, a wręcz uważają to za utrudnienie w osiąganiu wymarzonej sylwetki. W gabinecie dietetycznym Ultimed w Łodzi pracują specjaliści, którzy posiadają doświadczenie w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami odżywiania i zapewniają kompleksową opiekę pacjentowi.